Przygotowanie dziecka

  1. Czytanie opowiadań, których bohaterowie chodzą do przedszkola np. „Lulaki, pan Czekoladka, czyli ważne sprawy małych ludzi” Beaty Ostrowickiej, „Opowiadania o przedszkolakach” Renaty Piątkowskiej
  2. Rozmowy o przedszkolu ze znajomym dzieckiem, które lubi chodzić do swojego przedszkola.
  3. Uświadomienie dziecku zalet przedszkola- wielu nowych kolegów, dużo zabawek, wychowawczyni, która zna ciekawe zabawy, piosenki ( ale bez przesady, by maluch nie spodziewał się zbyt wiele, bo może poczuć się rozczarowany).
  4. Odwoływanie się do pochwał np. „założyłeś kurteczkę sam, zupełnie jak prawdziwy przedszkolak”.
  5. Zabronione jest straszenie przedszkolem np. „czekaj, zobaczysz pani w przedszkolu nauczy cię porządku”.
  6. Poinformowanie dziecka dlaczego będzie chodzić do przedszkola np. bo mama musi iść do pracy i rodzice zdecydowali, że w przedszkolu dziecko będzie miało najlepszą opiekę.
  7. Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do pozostawania pod opieką osób trzecich, szczególnie gdy dziecko nie miało takich doświadczeń
  8. Ćwiczenie z dzieckiem SAMOOBSŁUGI w zakresie: jedzenia, ubierania, korzystania z toalety - to bardzo ułatwi start !
  9. Nauczenie dziecka porozumiewania się, komunikowania swoich potrzeb w taki sposób aby nowi opiekunowie mogli je zaspokajać.
  10. Wprowadzenie podobnego do przedszkolnego, stałego harmonogramu dnia ( zachęcanie dziecka do odpoczynku po drugim śniadaniu, oczywiście dziecko nie musi spać, ale niech sobie poleży słuchając muzyki lub czytanej przez ciebie bajki ).
  11. Zmiana jadłospisu na zbliżony do przedszkolnego - na pewno rozstanie się z butelką, jeśli nie nastąpiło do tej pory- nauka gryzienia.
  12. Organizowanie spotkań z dziećmi, aby nauczyć nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
  13. Przygotowanie odpowiedniej garderoby, ubranie dziecka musi być wygodne, nie może sprawiać kłopotów ( należy unikać spodni na szelkach lub z trudnymi do odpięcia guzikami, rękawy bluzy muszą być łatwe do podciągnięcia, buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy ).
  14. Wspólne kupowanie ręczniczka, pantofli dla przyszłego
  15. Uczestniczenie wraz z dzieckiem w zajęciach adaptacyjnych

POZNANIE PRZEDSZKOLA: zwiedzanie sali, łazienki, ogrodu, poznanie wychowawczyni - aby przedszkole stało się dla malucha konkretnym, przyjaznym miejscem.


JAK PRZETRWAĆ PIERWSZE TRUDNE DNI
  1. My- rodzice w miarę możliwości bądźmy spokojni i zdecydowani, nasz niepokój może udzielić się dziecku.
  2. Poranek powinien być tak zorganizowany, by wystarczyło czasu na przytulenie dziecka, wyszeptanie do ucha „kocham cię”, czułe pożegnanie w domu, a potem w przedszkolu.
  3. Pożegnanie w przedszkolu powinno odbywać się bez pośpiechu ale również bez zbytniego przedłużania momentu rozstania gdyż wzmaga ono w dziecku negatywne uczucia.
  4. Nie wymykamy się cichaczem, dziecko poczuje się oszukane i straci zaufanie.
  5. Nie zaglądamy po pożegnaniu do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. Jeśli nasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama zajrzała raz, to może jeszcze raz zajrzy.
  6. Powiedzmy dziecku kiedy i kto po nie przyjdzie, mówmy konkretnie używając czasu przedszkolnego np. przyjdę po ciebie zaraz po obiedzie.
  7. Koniecznie dotrzymujemy danego słowa, dotyczącego pory odebrania dziecka.
  8. Stosujemy małe dawki- stopniowo wydłużając pobyt dziecka w przedszkolu.
  9. Zaopatrzmy dziecko w opiekuna w postaci ukochanej przytulanki.
  10. Chwalmy dziecko za jego dzielność i umiejętność radzenia sobie w każdej sytuacji. Jeśli dziecko bardzo płakało powiedzmy mu, że wszyscy ludzie denerwują się trochę i boją robiąc coś pierwszy raz, ale po kilku dniach czują się pewniej- tak będzie i z nim.
  11. Porozmawiajmy z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych, zainteresowanie ze strony rodzica wzmaga w dziecku poczucie, że przedszkole jest czymś znaczącym, czymś ważnym. Nie należy jednak być zbyt natarczywym, trzeba pozwolić dziecku mówić, tym co jest dla niego istotne, czym w danej chwili chce się podzielić.
  12. Już od pierwszych dni powinniśmy zauważać najmniejsze sukcesy dziecka.
  13. Uczęszczanie do przedszkola powinno być traktowane jako naturalna czynność. Rodzice powinni być konsekwentni, gdyż przerwanie tego rytmu przedłuża okres adaptacji.

Pamiętaj, że nawet jeśli znajdziesz super przedszkole i dobrze przygotujesz dziecko, i tak Twój maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie- w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował. Jeśli przetrwacie pierwszy miesiąc, dalej będzie już z górki i tylko patrzeć jak Twój maluch z przejęciem opowie Ci o swoich pierwszych przyjaźniach.

Opracowała M. Ożóg
Script logo