75 Konkurs Szopki Krakowskiej

Data dodania: 2018-01-19

Nasze przedszkole już od 12 lat bierze udział w Konkursie Szopek Krakowskich organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W listopadzie przedszkolaki uczestniczyły w warsztatach szopkarskich prowadzonych dwa razy w tygodniu przez panią Alicję Karczmarską- Strzebońską. Dzięki współpracy z C.S.W Solvay i wsparciu Rady Dzielnicy IX w  zajęciach uczestniczyło 50 dzieci 5-6 letnich z dwóch grup przedszkolnych, tworząc szopkę od tzw. zera.  Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki oglądały ilustracje przedstawiające  krakowskie zabytki,  przeglądały zdjęcia szopek oraz rysowały projekty swojej szopki. Później zaś przystąpiły do jej konstruowania, w tym celu malowały kartonowe pudła i zdobiły je staniolem i złotymi guzikami. W tym roku bowiem ,nasza szopka ozdobiona została dziesiątkami guzików, które zdobiły nie tylko jej wieże, ale i całą podstawę. Guziki ubogaciły również stragan krakowskiej kwiaciarki ( znajdujący się tuż przy szopce) oraz tyły kukiełek. Postacie występujące w szopce zostały przez dzieci namalowane farbami na grubym kartonie. W ten sposób powstały anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski, Pan Twardowski. i dużo zwierzątek. Kukiełek zostało stworzonych bardzo dużo bowiem i ta nasza szopka nawiązuje swoją konstrukcją do pierwszych szopek zwierzynieckich, które pełniły rolę teatrzyków do wystawiania bożonarodzeniowych przedstawień. Wykonane przez przedszkolaki dzieło zostało zaprezentowane wraz z innymi szopkami- 7 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Jak się okazało szopka z naszego przedszkola wzbudziła zainteresowanie nie tylko publiczności, ale również szacownego jury czego dowodem stało się przyznanie nam Specjalnego Wyróżnienia w jubileuszowym 75 Konkursie Szopek Krakowskich.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do podziwiania  naszego dzieła podczas pokonkursowej wystawy w oddziale Celestat  (ul. Lubicz  16)