74 Konkurs Szopki Krakowskiej 2016

Data dodania: 2015-08-13

Nasze przedszkole już od jedenastu lat bierze udział w Konkursie Szopki Krakowskiej organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w cotygodniowych warsztatach szopkarskich prowadzonych przez malarkę Małgorzatę Wielek- Mandrela na terenie C.S.W.Solvay. Podczas tych zajęć dzieci 5-6 letnie z dwóch grup przedszkolnych ( w sumie 50 dzieci)  tworzyły szopkę od tzw. zera.  Podczas pierwszych zajęć oglądały ilustracje przedstawiające  krakowskie zabytki,  przeglądały zdjęcia szopek oraz rysowały projekty swojej szopki. Później zaś przystąpiły do jej konstruowania, w tym celu malowały kartonowe pudła, zdobiły je wyklejając kulkami zwiniętymi z kolorowego staniolu,. Następnie  malowały obrazki do wnętrza szopki ,tworzyły witraże.i mocowały do podstawy ceramiczne kolorowe kostki. W tym roku nasza szopka stała się bardzo przytulna i mięciutka dzięki przyklejonym do jej ścian kolorowym futerkom wyciętym ze starych pluszaków.  W listopadzie jak zawsze nadszedł czas pracy nad kukiełkami, które dzieci farbami namalowały na grubym kartonie i ozdobiły skrawkami tkanin i włóczki. W ten sposób powstały anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królowa Jadwiga, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski  czy Pan Twardowski. Kukiełek zostało stworzonych bardzo dużo bowiem i ta nasza szopka nawiązuje swoją konstrukcją do pierwszych szopek zwierzynieckich, które pełniły rolę teatrzyków do wystawiania bożonarodzeniowych przedstawień. Wykonane przez przedszkolaki dzieło zostało zaprezentowane wraz z innymi szopkami- 1 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Jak się okazało szopka z naszego przedszkola wzbudziła zainteresowanie nie tylko publiczności, ale również szacownego jury czego dowodem stało się przyznanie nam Nagrody w 74 Konkursie Szopek Krakowskich.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do podziwiania naszego dzieła podczas pokonkursowej wystawy w Pałacu Krzysztofory do dnia 26 lutego 2016 r.