73 Konkurs Szopek Krakowskich 2015

Data dodania: 2016-02-04

Nasze przedszkole już od dziesięciu lat bierze udział w Konkursie Szopki Krakowskiej organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w cotygodniowych warsztatach szopkarskich prowadzonych przez malarkę Małgorzatę Wielek- Mandrela na terenie C.S.W.Solvay. Podczas tych zajęć dzieci 5-6 letnie z dwóch grup przedszkolnych ( w sumie 50 dzieci)  tworzyły szopkę od tzw. zera.  Podczas pierwszych zajęć oglądały ilustracje przedstawiające  krakowskie zabytki,  przeglądały zdjęcia szopek oraz rysowały projekty swojej szopki. Później zaś przystąpiły do jej konstruowania, w tym celu malowały kartonowe pudła, zdobiły je kolorowym  staniolem, wycinając, klejąc,  malowały obrazki do wnętrza szopki. Przyklejały również do podstawy licznie zgromadzone przez całe przedszkole figurki z jajek niespodzianek. W listopadzie natomiast nadszedł czas pracy nad kukiełkami, które dzieci wykonały z drewnianych pałek, skrawków tkanin i włóczki. W ten sposób powstały anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królowa Jadwiga, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski  czy Pan Twardowski. Kukiełek zostało stworzonych bardzo dużo bowiem i ta nasza szopka nawiązuje swoją konstrukcją do pierwszych szopek zwierzynieckich, które pełniły rolę teatrzyków do wystawiania bożonarodzeniowych przedstawień. Wykonane przez przedszkolaki dzieło zostało zaprezentowane wraz z innymi szopkami - 3 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Jak się okazało szopka z naszego przedszkola wzbudziła zainteresowanie nie tylko publiczności, ale również szacownego jury czego dowodem stało się przyznanie nam Wyróżnienia Specjalnego.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do podziwiania  naszego dzieła podczas pokonkursowej wystawy w Pałacu Krzysztofory do dnia 28 lutego 2016 r. w godzinach: niedziela-czwartek  9:00- 18:00, piątek-sobota 9:00- 19:00.